ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Για γονείς/κηδεμόνες.

Στόχος μας για το σχολικό έτος 2023-2024 είναι να λειτουργήσει και πάλι το Ολοήμερο Πρόγραμμα, στο οποίο μπορούν να εγγραφούν όλοι οι μαθητές χωρίς προϋποθέσεις. Ελάχιστος αριθμός για τη δημιουργία τμήματος είναι 10 μαθητές/ριες.

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν τα παιδιά τους να παρακολουθήσουν το Ολοήμερο Πρόγραμμα κατά το νέο έτος(2023-2024), συμπληρώνουν τη σχετική αίτηση/δήλωση, έπειτα από επικοινωνία με το σχολείο. Σας επισυνάπτουμε την αίτηση την οποία μπορείτε να εκτυπώσετε. Εναλλακτικά, μπορείτε να ζητήσετε ένα αντίγραφο από το Σχολείο.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΩΡΑΡΙΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

13.15-13.20: Διάλειμμα-μετάβαση στην αίθουσα σίτισης.

13.20-14.00: Σίτιση-χαλάρωση.

14.00-14.15: Διάλειμμα.

14.15-15.00: Μελέτη-προετοιμασία.

15.00-15.15: Διάλειμμα.

15.15-16.00: Επιλογή διδακτικού αντικειμένου (ΤΠΕ, Αθλητισμός, Αγγλικά, Εικαστικά, Μουσική, Θεατρική Αγωγή), εφόσον υπάρχουν εκπαιδευτικοί ειδικότητας.

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/ριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος(15.00). Οι γονείς/κηδεμόνες δηλώνουν την ώρα αποχώρησης των παιδιών στη σχετική αίτηση/δήλωση. Η ώρα αποχώρησης είναι σταθερή. Δεν προβλέπεται λεωφορείο κατά την αποχώρηση.

Η σίτιση γίνεται με γεύματα που φέρνουν μαζί τους από το πρωί. Εναλλακτικά, μπορείτε να φέρνετε τα γεύματα στο σχολείο 13.00-13.15. Αν λειτουργήσει και του χρόνου το πρόγραμμα «σχολικά γεύματα», θα υπάρχει και αυτή η εναλλακτική. Υπάρχει και φούρνος μικροκυμάτων.

Ενδέχεται να λειτουργήσει και τμήμα Πρωινής Ζώνης(07.15-08.00), μόνο για τα παιδιά που θα εγγραφούν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα. Σημειώστε στην αίτηση αν επιθυμείτε και Πρωινή Ζώνη.

Αν ο/η μαθητής/ρια σημειώσει πάνω από 15 συνεχόμενες απουσίες, οι οποίες δε δικαιολογούνται από ιατρική γνωμάτευση, τότε η φοίτησή του/της από το Ολοήμερο Πρόγραμμα διακόπτεται. Ο γονέας/κηδεμόνας μπορεί να ζητήσει τη διακοπή της φοίτησης με γραπτή αίτησή του. Σε αυτή την περίπτωση ο/η μαθητής/ρια μπορεί να επανεγγραφεί κατά το επόμενο σχολικό έτος.

Οι αιτήσεις πρέπει να υποβληθούν το αργότερο μέχρι 18/05/2023. Παρακαλώ, επικοινωνήστε το συντομότερο με το Σχολείο.

Όπως είχαμε ενημερώσει το καλοκαίρι, στο Σχολείο μας δύναται να λειτουργήσει και τμήμα Αναβαθμισμένου Ολοήμερου μέχρι 17.30. Μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο πληροφορίες. Αφορά τους μαθητές/ριες που μένουν και στη ζώνη 2 μέχρι τις 16.00. Ελάχιστος αριθμός:10 μαθητές/ριες.

Εξηγώ: Ζώνη 1 μέχρι 13.15, ζώνη 2 μέχρι 16.00, ζώνη 3 μέχρι 17.30.