Γενικά Δράσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα

Η μαθητική κοινότητα πρωταγωνιστεί στην Εβδομάδα Δράσης της ActionAid

Για 19η χρονιά η ActionAid συντονίζει τη μεγαλύτερη μαθητική εκστρατεία που φέρνει κοντά χιλιάδες μαθητές, μαθήτριες και σχολεία από κάθε γωνιά της Ελλάδας.

Στόχος της εκστρατείας είναι να ενώσει τις φωνές των παιδιών και των νέων και να τους δώσει τον χώρο να δράσουν σε τοπικό και παγκόσμιο επίπεδο για έναν κόσμο καλύτερο, δικαιότερο και πιο βιώσιμο. Από το 2018 η Μαθητική Εβδομάδα Δράσης εστιάζει στους Στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης, ενώ φέτος όπως και πέρσι η δύναμη είναι στο πιάτο μας και στην τροφή μας!

Η φετινή εκστρατεία είναι εμπλουτισμένη με νέες ιδέες και δραστηριότητες και εστιάζει σε 3 από τους 17 Στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης: στον Στόχο 3 για την Καλή Υγεία και Ευημερία, στον Στόχο 12 για την Υπεύθυνη Κατανάλωση και Παραγωγή και στον Στόχο 13 που είναι η Δράση για το Κλίμα.

B2 Πορτοκάλι για ενέργεια.
Γ1 Πλιζίνα (καρπούζι) από την Κω
Ε2 ΒερίΚΩκα