Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Με αφορμή τη 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού διεξήχθησαν την Τρίτη 3 Οκτωβρίου στο σχολείο μας αθλητικές εκδηλώσεις/δραστηριότητες καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης αξία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για τη σωματική και ψυχική υγεία του ατόμου.
Στο πλαίσιο αυτό και έχοντας ως βασική επιδίωξη το «ευ αγωνίζεσθαι» ο γυμναστής του σχολείου μας οργάνωσε ένα κυκλικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων σε σταθμούς όπου οι μαθητές όλων των τμημάτων συμμετείχαν διαδοχικά. Για την ομαλή, ασφαλή και εν τέλει επιτυχημένη διοργάνωση συμμετείχαν ενεργά όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.
Με το πέρας των δραστηριοτήτων όλοι οι συμμετέχοντες, δάσκαλοι και μαθητές, δώσαμε την υπόσχεση υλοποίησης και άλλων τέτοιων αντίστοιχων δράσεων.