header logo 180x120 3
Δράσεις

“Ράδιο ένταξη”-εκπομπή για τα αδέσποτα ζώα

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι οι μαθητές του τμήματος ένταξης του σχολείου μας, σχημάτισαν τη ραδιοφωνική ομάδα «Ράδιο Ένταξη» και συμμετέχουν στις δράσεις του μαθητικού ραδιοφώνου European School Radio.Οι μαθητές μας, επέλεξαν ως πρώτο θέμα τους το ζήτημα των αδέσποτων ζώων. Αφού συζήτησαν για το θέμα γενικά αλλά και ειδικά για την κατάσταση της περιοχής μας, κατέγραψαν τα κείμενα τους. Έπειτα, τα επιμέρους κείμενα επιμελήθηκε η δασκάλα του τμήματος ένταξης, Γκαϊτατζή Ολυμπία, ώστε να διαμορφωθεί ένα ενιαίο κείμενο. Κατά την ηχογράφηση, κάθε μαθητής ανέλαβε να αναγνώσει ένα μέρος από το ενιαίο κείμενο ώστε να ακουστούν όλοι οι μαθητές. Παράλληλα, επιλέχθηκαν τα τραγούδια που θα συνοδέψουν τη ραδιοφωνική εκπομπή. Έτσι η πρώτη σύντομη θεματική ραδιοφωνική εκπομπή του σχολείου μας είναι έτοιμη και θα ακουστεί στον αέρα, στην θεματική ζώνη των Κοινωνικών και Εκπαιδευτικών θεμάτων  που μεταδίδεται κάθε Σάββατο13:00 -14:00. Μπορείτε να ακούσετε ζωντανά το European School Radio πατώντας εδώ.

Το “European School Radio,  Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο” λειτουργεί ως ένας διαδικτυακός ραδιοφωνικός σταθμός με κοινό ραδιοφωνικό πρόγραμμα για όλα τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ευθύνη της λειτουργίας και των δράσεων του European School Radio έχει η Επιστημονική Εταιρεία “Διαθεματικό Διαπολιτισμικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας με τον διακριτικό τίτλο “European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο”, που αποτελείται από εκπαιδευτικούς με ενδιαφέρον το ραδιόφωνο και την εκπαίδευση. Φέτος λειτουργεί για 12η χρονιά ενώ σε αυτά τα χρόνια περισσότερα από 3000 σχολεία έχουν συμμετάσχει στις δράσεις του.

Καλή αρχή λοιπόν στη «Ράδιο Ένταξη» και Δημοτικό Σχολείο Καρδάμαινας!
Μείνετε συντονισμένοι!

header logo 180x120 3