thumbnail Guy
Δράσεις

Guy Fawkes

Στο μάθημα των Αγγλικών υλοποιήθηκαν δύο Posters που λειτουργούν ως τελικά προϊόντα.

Οι μαθητές της Στ’ τάξης κατέγραψαν λεξιλόγιο σχετικό με το ποιος είναι ο Guy Fawkes, την ιστορία του και το gunpowder plot και την ιστορική αξία της 5ης Νοεμβρίου και εν προκειμένω το εγχείρημα και την μετέτειτα κατάληξή του. Το τραγούδι ύμνος ονόματι ‘Remember remember the 5th November’ έπαιζε κατά τη διάρκεια της ομαδικής εργασίας και ήταν εντυπωσιακό πως οι μαθητές το τραγουδούσαν. Δημιουργήθηκε ένα Poster για την 5η Νοεμβρίου αποτυπώνοντας χρονικά από αριστερά προς τα δεξιά τα ιστορικά γεγονότα, με τη δεξιά πλευρά να φτάνει την σημερινή εποχή και τους εορτασμούς στη Μεγάλη Βρετανία και της πρώην αποικίες. Κάθε ομάδα συνέβαλε δημιουργικά και το τελικό προϊόν είναι αντιπροσωπευτικό της προσπάθειάς τους.